۱۳۹۵/۱۱/۰۷

از سوی کارگروه آموزش و ضوابط فنی و اجرایی شورای فنی استان خراسان رضوی؛ دوره آموزشی فرآیند تصویب پروژه های عمرانی با تاکید بر الزامات زیست محیطی برگزار شد

دوره آموزشی فرآیند تصویب پروژه های عمرانی با تاکید بر الزامات زیست محیطی از سوی کارگروه آموزشی و ضوابط فنی و اجرایی شورای فنی استان صبح امروز در سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه خراسان رضوی، مدیر مرکز آموزش، پژوهش های توسعه و آینده نگری این سازمان در ارتباط با دستور العمل اجرایی طرح های تملک دارایی، تاکید کرد: در رابطه با همه این طرح و پروژه های عمرانی، می بایست فرآیند اخذ مجوز ماده 23 قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و در التزام به مباحث زیست محیطی به طور کامل اجرا شود.
احمد نجاری مقدم تاکید کرد: بر اساس این قانون، کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات و شرکت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانک ها و موسسات اعتباری دولتی، شرکت های بیمه دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، موسسات عمومی، بنیادها و ... مشمول رعایت مباحث زیست محیطی در طرح های تملک دارایی های سرمایه ای می شوند.
وی خاطرنشان کرد: طرح هایی با عناوین مطالعات توجیهی سطوح یک و دو، تعمیر و تامین تجهیزات و ماشین آلات، مقاوم سازی و بازسازی خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه، بازسازی و تعمیرات اساسی در دوران بهره برداری و طرح های تدوین طرح جامع، مشمول اخذ مجوز ماده 23 نمی شوند.
نجاری مقدم تاکید کرد: اعتبار مورد نیاز طرح های تملک دارایی های سرمایه ای جدید برای سال های پس از آن، توسط دستگاه اجرایی و از محل منابع عمومی، سایر منابع و بر اساس آخرین فهارس بهاء و با در نظر گرفتن شاخص تعدیل محاسبه و در کاربرگ های موضوع این دستورالعمل درج می گردد.
مدیر مرکز آموزش، پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه وبودجه خراسان رضوی تصریح کرد : هم اکنون در خراسان رضوی 4 هزار و 359 پروژه در حال اجرا می باشد که 727 پروژه آن مشمول ماده 23 و از این میزان 524 پروژه با اعتباری کمتر از دو میلیارد تومان و 203 پروژه با اعتباری بالاتر از دو میلیارد در حال اجراست.
در ادامه این همایش، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی طی سخنانی بر اجرای کامل و دقیق سیاست های محیط زیستی ابلاغی مقام معظم رهبری تاکید کرد.
حمید صالحی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همواره بر اجرای کامل استانداردهای زیست محیطی در اجرای پروژه های عمرانی در سطح استان تاکید و نظارت کامل دارد، خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده ایجاد مشکلات زیست محیطی از سوی پروژه های عمرانی، این اداره کل از طرق قانونی از ادامه فعالیت این پروژه ها جلوگیری خواهد کرد.
مدیر ارزیابی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست کشوریکی دیگر از سخنرانان این همایش بود که سرفصل های آموزشی مربوط به فرآیند تصویب پروژه های عمرانی با تاکید بر الزامات زیست محیطی را ارائه کرد.
 ﻋﻠﯿﺮﺿﺎ رﺣﻤﺘﯽ این سرفصل ها را شامل؛ اهمیت و ضرورت الزامات زیست محیطی در پروژه های عمرانی، آثار زیست محیطی عدم انجام مطالعات توجیهی زیست محیطی پروژه ها، بررسی تجارب موفق داخلی و خارجی در زمینه رعایت مسایل زیست محیطی پروژه ها، جایگاه نهادهای فرادست و نقش مراجع قانونی در بهبود شاخص های زیست محیطی پروژه ها و فرآیند اخذ مجوز ماده 23 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در التزام مباحث زیست محیطی عنوان کرد .
شایان ذکر است در این دوره آموزشی بیش از یکصد نفر از کارشناسان و صاحبنظران ذیربط دستگاه های دولتی و بخش خصوصی مشارکت داشتند.

 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۶۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .