۱۳۹۷/۰۳/۰۵

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه خراسان رضوی : امسال ۶۰۲ میلیارد تومان به عنوان اعتبارات هزینه‌ای به استان اختصاص یافت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت : امسال در مجموع 602 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای برای خراسان رضوی پیش بینی شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی  رضا جمشیدی ظهر امروز در شورای برنامه ریزی و توسعه استان در خصوص وضعیت عملکرد اعتبارات و درآمدهای استان در سال 96 اظهار داشت : در سال 96 درآمدهای استان 3247 میلیارد تومان بوده که 3.8 درصد از درآمدهای کشور را شامل می شد. وی افزود : رشد درآمدهای استانی در سال گذشته 8.7 درصد بوده است. همچنین اعتبارات هزینه ای استان در سال گذشته 508 میلیارد تومان بود که 5.8 درصد اعتبارات کشور را شامل می شد و نسبت به سال قبل از آن 16 درصد رشد داشته است .
وی ادامه داد: سال گذشته 589 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای مصوب در استان داشته ایم که 99.1 درصد آن تخصیص یافت. علاوه بر این سال گذشته اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان 793 میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل95درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد : با ابلاغ ردیف هایی در طول سال به استان، مجموع اعتبارت عمرانی استان به 1466 میلیارد تومان باتخصیص 42 درصد رسید.
رضا جمشیدی با بیان اینکه سال گذشته 96 میلیارد تومان برای طرح های ملی استانی شده در خراسان رضوی اختصاص یافت، گفت: در سال 96 اعتبارات استانی و 3 درصد اعتبارات نفت و گاز و اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور در تمام شهرستان ها به صورت مساوی تخصیص یافته است .
دبیر شورای برنامه ریزی وتوسعه خراسان رضوی اضافه کرد: سال گذشته 4442 پروژه در استان وجود داشت که 24 درصد پروژه ها از نظر نوع واجرا ، امانی و 76 درصد آن به صورت پیمانی بوده است.
وی در خصوص وضعیت اعتبارات استان در سال 97 تصریح کرد: درآمدهای استان های کشور در این سال 101 هزار میلیارد تومان است که سهم آن ها از کشور از 51 درصد در سال 96 به 47 درصد در سال 97 رسیده است. وی افزود : امسال درآمدهای استانی خراسان رضوی به 3547 میلیارد تومان در سال 97 رسیده که 9.2 درصد رشد داشته است.
جمشیدی با بیان این که سهم نسبی استان از درآمدها در سال 97، 3.7 درصد کاهش پیدا کرده است افزود :  سال گذشته حدود 15 درصد از درآمدهای استان محقق نشد. وی ادامه داد : درسال جاری از کل درآمدها 88 درصد را درآمد مالیاتی و 12 درصد درآمد غیر مالیاتی تشکیل می دهد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی افزود: اعتبارات هزینه ای استان ها در سال 97، 10 هزار میلیارد تومان است که سهم استان ما نیز از این میزان از 3.5 به 3.6 درصد افزایش یافته است. اعتبارات هزینه ای استان 595 میلیارد تومان است که 17.3 درصد رشد نسبت به سال گذشته دارد
جمشیدی با اشاره به اعتبارات عمرانی استان عنوان کرد: این اعتبارات در استان ها 43 هزار میلیارد تومان است که سهم بودجه عمرانی استان ها از 80 به 69 درصد کاهش یافته است. در مجموع اعتبارات استان خراسان رضوی در سال 1397  ، 1794 میلیارد تومان است که نسبتر به سال گذشته 19 درصد کاهش دارد. این کاهش به طور میانگین در استان های کشور 24.8 درصد بوده است. در حال حاضر سهم بودجه عمرانی خراسان رضوی از بودجه عمرانی کشور به 4.16 درصد رسیده است.
دبیر شورای برنامه ریزی وتوسعه استان تصریح کرد : اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی 153 میلیارد تومان است که 5.7 درصد از اعتبارات استانی را تشکیل میدهد. امسال 993 میلیارد تومان اعتبار در اختیار داریم که باید در شورای برنامه ریزی در مورد آن تصمیم گیری شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی ادامه داد: هر دستگاهی می تواند یک درصد از اعتبارات خود را به حوزه پژوهش اختصاص دهد که براساس قانون ، شورای برنامه ریزی وتوسعه استان می تواند این یک درصدها را تجمیع کند. این میزان در استان در مجموع 2 میلیارد تومان است که می توان آن را براساس دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه کشور متمرکز نمود. بر این اساس طرح ها باید به تایید شورای برنامه ریزی استان برسد و سپس طرح های اولویت دار مشخص شود.
جمشیدی با بیان اینکه 0.05 درصد از اعتبارات هزینه ای استان ها در موضوعات مربوط به نهاد خانواده و جایگاه زنان در اختیار اداره کل امور بانوان استانداری قرار می گیرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره به نحوه توزیع اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور عنوان کرد: سال گذشته از این محل 359 میلیارد تومان در دو ردیف داشته ایم که امسال این میزان به 421 میلیارد تومان افزایش یافته است.
دبیر شورای برنامه ریزی وتوسعه خراسان رضوی در مورد توزیع اعتبارات 0.27 درصد مالیات بر ارزش افزوده در استان اظهار کرد: این عدد در سال جاری 38 میلیارد تومان است. 20 درصد از این اعتبارات به جوانان و تندرستی و 80 درصد به حوزه ورزش اختصاص می یابد که از این 80 درصد، 85 درصد به ورزش همگانی اختصاص و 15 درصد به ورزش دانش آموزی اختصاص می یابد.
در ادامه علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، در خصوص توزیع اعتبارات بین دستگاه ها در استان اظهار کرد: ما موظف هستیم در چارچوب عدد و رقم اعلام شده و الزامات قانونی حرکت کنیم. داشته ها را باید بین نیازها توزیع کرد که در این زمینه سعی شده با توجه به مشکلات و هدفگیری ها و همچنین چشم اندازها این مساله دنبال شود.
وی ادامه داد: در اعتبارات تملک دارایی های استان تلاش شد رقم واقعی و قابل تحقق به عنوان بودجه اعلام شود و این مساله که رقم پائینی از بودجه تملک دارایی تخصیص داشته باشد ، رفع شود. امیدواریم با مدیریت دستگاه ها و حداکثر صرفه جویی و بهره وری در کارها، بتوانیم اهداف مورد انتظار برنامه ششم و انتظارات مردم را برآورده سازیم.
رشیدیان با بیان اینکه واگذاری طرح ها و پروژه ها به بخش خصوصی از حالت توصیه خارج شده و یک تکلیف است، گفت: یکی از موضوعاتی که در این رابطه دیده شده است، مساله تسهیلات است. در سال 97 رقم های خوبی در این زمینه پیش بینی شده که باید از این ظرفیت ها برای حوزه های تملک و توسعه که با کاهش اعتبارات مواجه هستیم، حداکثر استفاده را داشته باشیم.
استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: تلاش بر این بوده آنچه که ابلاغ می شود و الزامات قانونی با نیازهای برنامه ششم و نیازهای استان متناسب سازی شود. فرمانداران استان باید توجه ویژه به مصوبات داشته باشند که مغایرت با ابلاغ مفاد قانون نداشته باشد. باید در این زمینه ابلاغات قانونی مد نظر باشد و اولویت های شهرستان ها نیز مد نظر فرمانداران قرار گیرد.
رشیدیان تصریح کرد: در سفر اخیر ریاست جمهوری به مشهد بیش از 2000 میلیارد تومان مصوبه داشته ایم که با این ارقام، ظرفیت بودجه استان تکمیل شده و توان و ظرفیت برای انجام پروژه ها افزایش خواهد یافت.
معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه اظهار کرد: 70 درصد اعتبارات ارزش افزوده استان مربوط به شهرهای استان و 30 درصد مربوط به دهیاری ها بوده است. در سال جاری تکلیف شده این میزان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تصویب شود. پیشنهاد ما این است مطابق سنوات گذشته و توجه به روستاها را در همان تخصیص تا سقف 30 درصد اعتبارات را حفظ کنیم.
 


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۵۴


مطالب مرتبط با این موضوع :


كليه حقوق اين سايت متعلق است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان رضوي .